32Shares

पोखरा भ्यूज

पोखरा नेपाल लिटरेचर फेस्टिभलको एघारौं संस्करण फागुन ३ देखि पोखरामा आयोजना हुँदैछ फेस्टिभल आउँदो फागुन ३ देखि गतेसम्म बाराहीघाट, लेकसाइड पोखरामा आयोजना हुने विहिवार पोखरामा आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा जानकारी गराईएको थियो 

सूर्य नेपाल प्रालिको उपक्रम सूर्य नेपाल गाथाको मुख्य सहयोगमा यस वर्षको फेस्टिभल आयोजना हुन लागेको हो भने यस वर्षको फेस्टिभलको प्रवद्र्धकमा पोखरा महानगरपालिका रहेको आयोजक संस्था बुकवर्म फाउन्डेसनले जनाएको

फेस्टिभलका अघिल्ला संस्करण झैं यस वर्ष पनि देशविदेशका दुई सयभन्दा बढी साहित्यकार, राजनीतिज्ञ, लेखक, पत्रकार, कलाकार, सम्पादक एवम् विशिष्ट व्यक्तित्वको उपस्थिति रहनेछ फेस्टिभलमा ५५ भन्दाबढी सेसन, साङ्गीतिक साँझ थप रोचक सामग्री समावेश गरिनेछन् फेस्टिभलमा दैनिक हजारौं साहित्यानुरागी भेला हुने आयोजकको आकलन

वात्स्यायन एन्ड बाब्र्स भोल्युम टू पुस्तक विमोचन एवम्कार्टुन प्रदर्शनी, गोर्खा वुमन एन इको इन स्टोरी प्रदर्शनी पनि फेस्टिभलका अवसरमा गरिने आयोजकले जनाएको

यस वर्ष फेस्टिभलमा विश्वप्रसिद्ध पुस्तकअमेरिकन प्रोमिथियस ट्रायम्फ एन्ड ट्र्याजिडी अफ जे रबर्ट ओपनहाइमरका सहलेखक काई बर्डको सहभागिता हुँदै उनको यस पुस्तकले विश्वप्रसिद्धपुलिट्जर प्राइजसमेत जितेको थियो उनको यस पुस्तकमा आधारित ओपनहाइमर चलचित्र बनेको क्रिस्टोफरनोलनले निर्देशन गरेको यो चलचित्र सन् २०२३ को बक्स अफिसमा ब्लकबस्टर बनेको थियो ९६औं अस्कर अवार्डमा यो फिल्म १३ विधामा मनोनीत भएको

प्रसिद्ध भारतीय लेखिका ज्यानिस प्यारियट पनि फेस्टिभलमा आउँदै छिन् उनको पुस्तक एभ्रिथिङ लाइटटचेजका बारेमा उनले फेस्टिभलमा चर्चा गर्नेछिन् उनको यस पुस्तकले सन् २०२३ मा उत्कृष्ट आख्यानका लागिसुशीलादेवी अवार्डपाएको थियो

विश्वप्रसिद्ध समालोचक एवम् उपन्यासकार चन्द्रहास चौधरी पनि फेस्टिभलमा आउँदै छन् उनले क्लाउड्स र अर्जी ड्वार्फ पुस्तक लेखेका छन् उनको अर्जी ड्वार्फ पुस्तककमनवेल्थ फस्ट बुक प्राइजका लागि सर्टलिस्टसमेत भएको थियो

यस वर्षको फेस्टिभलमा पूर्वप्रधानन्यायाधीश कल्याण श्रेष्ठको विद्वत्प्रवचन रहने आयोजकले जनाएको । उनलेसंविधान सुशासनविषयमा विद्वत्प्रवचन दिने कार्यक्रम यस्तै फेस्टिभलमा पत्रकार विजय कुमार, सांसद एवम् अर्थशास्त्री डा. स्वर्णिम वाग्ले, संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयनमन्त्री सुदन किराँती, सांसद सुमना श्रेष्ठ, पूर्वमिस नेपाल शृङ्खला खतिवडालगायतको सहभागिता रहनेछ

यसैगरी अर्थमन्त्री डा. प्रकाशशरण महत, पूर्वअर्थमन्त्रीहरू वर्षमान पुन, सुरेन्द्र पाण्डेलगायतको पनि उपस्थिति रहनेछ नेता सिके राउत, लेखक खगेन्द्र संग्रौला, प्रा.डा. कुन्दन अर्याल, पत्रकार भूषण दाहाल, गण्डकी प्रदेशका मुख्यमन्त्री सुरेन्द्रराज पाण्डे, पूर्वमुख्यमन्त्री पृथ्वीसुब्बा गुरुङ, सांसद एवम् उद्योगी विनोद चौधरी, नेपाल विद्युत् प्राधिकरणका कार्यकारी निर्देशक कुलमान घिसिङ, योगी विकासानन्द, पूर्वपरराष्ट्रमन्त्री विमला राई पौड्याल, रोहिणी राणा, राष्ट्रिय योजना आयोगका पूर्वउपाध्यक्ष विश्व पौडेल, पूर्वबैङ्कर अनिल केशरी शा, प्रा. कुसुम शाक्य, नेत्री समीक्षा बास्कोटालगायतको पनि सहभागिता रहनेछ

गायक बद्री पङ्गेनी, गजलकार एवम् लेखक शीतल कादम्बिनी, कवि डा. नवराज लम्साल, लेखक अमर न्यौपाने, लेखक कुमार नगरकोटी, गजलकार सङ्गीता थापा, गजलकार सुमन स्मारिकालगायतको सहभागितापनि रहने आयोजकले जनाएको    

फेस्टिभलमा हरेक दिन साङ्गीतिक प्रस्तुति छन् फेस्टिभलमा कुटुम्ब ब्यान्ड, डा. ध्रुवेशचन्द्र रेग्मी उनको समूह, डा. सुमन थापा ब्लू फ्रेट ब्यान्ड, विपुल क्षेत्री उनको ट्राभलिङ ब्यान्ड आदि समूहको कन्सर्ट हुँदैछ । फेस्टिभलका अवसरमा लेखक कुमार नगरकोटीले कुटुम्ब ब्यान्डसँग रिसाइटेसन कार्यक्रम समेत

फेस्टिभलको पहिलो दिन फागुन मा दिउँसो साढे दुई बजेदेखि उद्घाटन सत्र सञ्चालन हुनेछ उक्त दिन कार्टुन प्रदर्शनीदेखि विद्वत्प्रवचनलगायत कार्यक्रम सञ्चालन हुनेछन् फेस्टिभलमा फागुन देखि सम्म बिहान १० बजेदेखि साँझ बजेसम्म विभिन्न सत्र सञ्चालन हुनेछन्

कार्यक्रमको तयारी तीव्र रूपमा अघि बढिरहेको एघारौं संस्करणको फेस्टिभलमा आफूहरू देशविदेशबाट पाल्नुहुने हाम्रा सबै पाहुनाहरूलाई सुन्दर नगरी पोखरामा स्वागत गर्न आफूहरू आतुर रहेको आयोजक संस्थाका भरत कोइरालाले बताए पोखरा नेपाल लिटरेचर फेस्टिभल पर्याय बनिसकेको उनको भनाइ

यसैगरी आयोजक संस्थाका केशवशरण लामिछानेले नेपाल लिटरेचर फेस्टिभल पोखरामा एउटा ब्रान्डकारुपमा स्थापित भइसकेको जनाए पोखरेलीले यसलाई अपनत्व ग्रहण गरिसकेका छन्,’ उनले भने, ‘पोखराकालागि कुनै एउटा बहुप्रतीक्षित फेस्टिभल भने, नेपाल लिटरेचर फेस्टिभल नै हो

नेपाल लिटरेचर फेस्टिभलले पोखरालाई सभ्य एवम् सुसंस्कृत सहर बनाउँदै लगेको उनको भनाइ तालको सहर, हिमालमुनिको सहर आदि विभिन्न विशेषताले चिनिरहेको पोखरालाई साहित्यको पनि सहर बनाउन फेस्टिभलको महत्वपूर्ण भूमिका रहेको उनले जनाए यस्ता फेस्टिभल अरू पनि यहाँ आयोजना हुनुपर्छ । यसले पोखरालाई फरक पहिचान दिन्छ हामीले भनिरहेको हिमाल, ताल सौन्दर्यको सहर पोखरालाई साहित्यको सहर पनि बनाउन फेस्टिभलले सघाइरहेको ,’ उनले भने

यसैगरी पत्रकार सम्मेलनमा नेपाल पत्रकार महासंघ, कास्कीकी अध्यक्ष विमला भण्डारीले यति बेला पोखरा शब्दहरूले दुलही जसरी सिँगारिएको बताइन् यहाँ यति बेला विचारहरूको ठूलाठूला महल ठडिँदै छन्,’ उनले भनिन्, ‘पोखरा यसै पनि कलासाहित्यको सङ्गम हो गीत सिर्जनादेखि विभिन्न कलाकर्मका लागि मानिस खोजीखोजी पोखरा आउँछन् यहाँको प्रकृति नै यस्तो , जसले जोकसैलाई सजिलै सिर्जनात्मक बनाइदिन्छ

कला, साहित्यदेखि राजनीति दर्शनसम्मको भोक जगाइदिने अनि मेटाइदिने अवसर फेस्टिभलले दिएको भण्डारीको भनाइ

सन् २०११ मा झम्सिखेलस्थित ज्ञान मण्डलाको सानो प्राङ्गणबाट सुरु भएको फेस्टिभल एघारौं संस्करणसम्म आइपुग्दा नेपाल ट्रस्टको स्वामित्वमा रहेको बाराहीघाटमा भव्यतासाथ आयोजना हुने अवस्थामा आइपुगेको नेपाल लिटरेचर फेस्टिभलका निर्देशक नीरज भारीले बताए यस्ता फेस्टिभलमा हुने सामाजिक बहस र विमर्शले देशका उच्चपदस्थ व्यक्ति एवम् सरोकारवालालाई जवाफदेही बनाउन सघाउने उनको भनाइ  साथै सचेत समाज निर्माणमा पनि यसले विशेष भूमिका निर्वाह गर्ने उनले बताए

समाजलाई मार्गदर्शन गर्नुका साथै लोकतन्त्रलाई शक्तिशाली बनाउन पनि यस्ता फेस्टिभल आवश्यक भएको महसुस गरेको आफूहरूले बर्सेनि यस्तो फेस्टिभल गर्दै आएको भारीले बताए । फेस्टिभल दक्षिण एसियाकै एउटा समावेशी मञ्च बन्दै गएकामा आफूहरू गौरवान्वित भएको पनि भारीले जनाए

जहाँ शब्दहरू जीवन्त हुन्छन्भन्ने मूल नाराका साथ सुरु भएको नेपाल लिटरेचर फेस्टिभलले कला, साहित्यको मात्रै प्रवद्र्धन नभई विचार निर्माण समाजको आलोचनात्मक चेतलाई समेत उचाइ दिँदै आएको हाम्रो अनुभव फेस्टिभललाई सफल पार्न सबैको साथ सहयोग आवश्यक रहेको उनको भनाइ  

आयोजकबारे बुकवर्म फाउन्डेसन

शब्दहरूको संसारमा प्रतिबद्ध बुकवर्म फाउन्डेसन एक गैर नाफामूलक संस्था हो प्रकाशक, पत्रकार लेखक जो किताबको सास फेर्छन्, खान्छन् सुत्छन्, उनीहरू नै यस संस्थाका सदस्य हुन् साहित्य समाजबीच खुलाबहस गर्नु, पठन संस्कृति विकास आलोचनात्मक चेतलाई अभिवृद्धि गर्नु नै यस फाउन्डेसनको प्रमुख उद्देश्य हो

सूर्य नेपाल गाथाबारे

सूर्य नेपाल प्रालिको सामाजिक उत्तरदायित्वअन्तर्गत सूर्य नेपाल गाथा उपक्रमले नेपालको साहित्य, कला, संस्कृति सम्पदाको संरक्षण गर्ने उद्देश्य लिएको  यसै अन्तर्गत यस गाथाले नेपाल लिटरेचर फेस्टिभललाई सहयोग गरेको हो

32Shares
© कपीराईट–यस पोष्टमा प्रकाशित समाचार या लेख सर्वाधिकार सुरक्षीत छ । यहाँ प्रकाशित समाचार हुबहु कसैले जानकारी विना साभार गरेको पाइएमा कानुनी कार्वाही गर्न बाध्य हुनेछौ ।

सम्बन्धित खवर

Stay Connected